Mé Oblíbené Recepty
Těstoviny se sardinkami
Těstoviny se sardinkami
 

Těstoviny se sardinkami

Průměrné hodnocení: 3.8/5 (35 hlasujících).
Konzervované sardinky s ochucenými těstovinami, cherry rajčátky, černými olivami a s jemně sekanou paprikou.
Doba přípravy receptu je 10 min
příprava 10 min
Doba vaření receptu je 15 min
doba vaření 15 min
Počet porcí 2
počet porcí 2
Již bylo vloženo 80 komentářů.
zobrazit komentáře (80)
Uložit recept do Mé kuchařky
přidat recept do své kuchařky můžete po přihlášení

Na světě existuje 21 druhů sardinek. K výhodám jejich konzumace patří prevence srdečních onemocnění a některých druhů rakoviny.

Ingredience

12 malých cherry rajčátek
12 černých oliv kalamata
1/2 červené papriky
šťáva a kůra z poloviny menšího citronu
4 PL bazalky
2 konzervy sardinek v oleji nebo ve vlastní šťávě
sůl a podle chuti
těstoviny pro 2 osoby

(* PL - polévková lžíce)

Postup

Těstoviny uvařte podle návodu na obalu. Olivy přepulte a vyjměte pecku. Papriku omyjte a nakrájejte najemno. Bazalkové lístky natrhejte.

V míse smíchejte cherry rajčátka, olivy, papriku, šťávu a kůru z citronu, bazalku. Na kusy nalámané sardinky můžete ohřát v mikrovlnné troubě. Sardinky přidejte k rajčatové směsi a promíchejte s těstovinami, případně dochuťte olejem nebo šťávou ze sardinek.

Tipy

Milovníci všeho ostrého nahradí červenou papriku feferonkou.

K těstovinám můžete přidat nakrájenou červenou cibuli.

Inspirace pro Vás

Bramborový salát s řízkem

Recept Bramborový salát s řízkem má průměrné hodnocení 3.4. Recept Bramborový salát s řízkem má průměrné hodnocení 3.4. Recept Bramborový salát s řízkem má průměrné hodnocení 3.4. Recept Bramborový salát s řízkem má průměrné hodnocení 3.4. Recept Bramborový salát s řízkem má průměrné hodnocení 3.4. 
Komentáře k receptu
(2568)
Nic k řízkům nechutná lépe než bramborový salát z kořenové zeleniny a nakládaných okurek s domácí zálivkou.

Polévka z pečených brambor

Recept Polévka z pečených brambor se slaninou a zakysanou smetanou má průměrné hodnocení 3.7. Recept Polévka z pečených brambor se slaninou a zakysanou smetanou má průměrné hodnocení 3.7. Recept Polévka z pečených brambor se slaninou a zakysanou smetanou má průměrné hodnocení 3.7. Recept Polévka z pečených brambor se slaninou a zakysanou smetanou má průměrné hodnocení 3.7. Recept Polévka z pečených brambor se slaninou a zakysanou smetanou má průměrné hodnocení 3.7. 
Komentáře k receptu
(74)
Polévka pro milovníky brambor. Mačkané brambory v kuřecím vývaru, s troškou zeleniny, křupavou slaninou a lžící smetany.

Bramborová polévka

Recept Bramborová polévka má průměrné hodnocení 3.4. Recept Bramborová polévka má průměrné hodnocení 3.4. Recept Bramborová polévka má průměrné hodnocení 3.4. Recept Bramborová polévka má průměrné hodnocení 3.4. Recept Bramborová polévka má průměrné hodnocení 3.4. 
Komentáře k receptu
(205)
Bramborová polévka zahuštěná celozrnnou moukou, s kořenovou zeleninou, lesními houbami a bylinkami.

Krůtí stehno s celerovou kaší

Recept Pomalu pečené krůtí stehno s celerovou kaší má průměrné hodnocení 2.9. Recept Pomalu pečené krůtí stehno s celerovou kaší má průměrné hodnocení 2.9. Recept Pomalu pečené krůtí stehno s celerovou kaší má průměrné hodnocení 2.9. Recept Pomalu pečené krůtí stehno s celerovou kaší má průměrné hodnocení 2.9. Recept Pomalu pečené krůtí stehno s celerovou kaší má průměrné hodnocení 2.9. 
Komentáře k receptu
(462)
Šťavnaté krůtí stehno pečené v pomalém hrnci podávané se smetanovou kaší z brambor a celeru.

Bramborový guláš s klobásou

Recept Bramborový guláš s klobásou má průměrné hodnocení 3.1. Recept Bramborový guláš s klobásou má průměrné hodnocení 3.1. Recept Bramborový guláš s klobásou má průměrné hodnocení 3.1. Recept Bramborový guláš s klobásou má průměrné hodnocení 3.1. Recept Bramborový guláš s klobásou má průměrné hodnocení 3.1. 
Komentáře k receptu
(3465)
Levný výtečný pokrm z brambor a uzeniny bez použití zahušťovadel.

Minikuřátko se slaninou

Recept Minikuřátko se slaninou má průměrné hodnocení 2.9. Recept Minikuřátko se slaninou má průměrné hodnocení 2.9. Recept Minikuřátko se slaninou má průměrné hodnocení 2.9. Recept Minikuřátko se slaninou má průměrné hodnocení 2.9. Recept Minikuřátko se slaninou má průměrné hodnocení 2.9. 
Komentáře k receptu
(1938)
Minikuřátko na másle, které je prudce pečené v troubě pro zachování šťavnatosti masa, se slaninou a se zeleninovou šťávičkou.

Polévka z červené řepy

Recept Polévka z červené řepy má průměrné hodnocení 3. Recept Polévka z červené řepy má průměrné hodnocení 3. Recept Polévka z červené řepy má průměrné hodnocení 3. Recept Polévka z červené řepy má průměrné hodnocení 3. Recept Polévka z červené řepy má průměrné hodnocení 3. 
Komentáře k receptu
(1701)
Zdravá polévka, která lahodí nejen chuťovým buňkám, ale i oku, s chutným základem z masového nebo zeleninového vývaru.
zařazeno v:
Drůbeží maso

Hrachová polévka

Recept Hrachová polévka má průměrné hodnocení 3.1. Recept Hrachová polévka má průměrné hodnocení 3.1. Recept Hrachová polévka má průměrné hodnocení 3.1. Recept Hrachová polévka má průměrné hodnocení 3.1. Recept Hrachová polévka má průměrné hodnocení 3.1. 
Komentáře k receptu
(1401)
Polévka vařená v pomalém hrnci ochucená kari kořením a tymiánem.
Komentáře k receptu Těstoviny se sardinkami
Vyzkoušeli jste tento recept? Sdělte nám své dojmy.
*Vaše jméno:
*Váš komentář k receptu:
Vaše hodnocení receptu:
*Opište ověřovací kód:
kod
BobbyAsype
|
Recept Těstoviny se sardinkami má průměrné hodnocení 3.8. Recept Těstoviny se sardinkami má průměrné hodnocení 3.8. Recept Těstoviny se sardinkami má průměrné hodnocení 3.8. Recept Těstoviny se sardinkami má průměrné hodnocení 3.8. Recept Těstoviny se sardinkami má průměrné hodnocení 3.8. 
2017-08-14 09:43:25
"I got accustomed to my evaluation, " curry recalled,kd shoes "people said I seemed to be too short, don't enjoy college basketball, then with the same reason that I can't play in the NBA. People do not think I can play guard, then said I am not really a pure point guard, until October of not too long ago, I also found that this general manager of funny to me as the league 3rd good shooting guard. I've not yet fully engage in their full potential, therefore i set a higher regular to himself, committed to continuously improve for being more outstanding. "


"We've never met you aren't curry shoes him so great shooting in all directions, " warriors coach draw Jackson said, "and move, stop and go empty-handed, get hand, step back, lower-leg, in the face of two double forced to help......, any thought of filming mode, you can see he or she is astonishingly. We have by no means seen anyone can accomplish this level, his Steve Nash (microblogging) played a higher level, the two-time MVP merit, shooting is incredible, but it is also a level. And his other like reggie callier, Chris mullin, such seeing that dell and I performed together - Ellis, dell : Arsenal, they are almost all fantastic striker, but many people didn't garage so comprehensive, this guy is zero limit. "


Timer and also dance, 6 minutes stephen curry shoes in addition to 30 seconds, Davis is doing everything we can to near to the garage, but still past due step. Garage again to try and do a beautiful jumper - it is not strictly jumper, his toe will be out of the ground, under the condition with the body is still climbing, use forefinger and middle finger touch to perform the hand. Treasury system slightly back. This not only makes his moves even more difficult to block, as well as between your ball and floor a great additional 10 degrees Viewpoint. NBA players to occasion takes 0. 6 seconds an average of, the garage from organizing action to dial this ball moves, it just takes 0. 4 moments. Fast to make up to the deficiency of the car port height, the ball well stay away from the opponent blocking fly toward the basket along the way, the look of garage is actually along with them. His arm still moves if the posture, and of his teammates has begun to be able to pose three gestures...

Tag: kyrie irving shoes nike air max 2017 michael jordan shoes puma fenty nike huarache lebron 13 kyrie 1 kyrie 1 shoes bape hoodie adidas nmd nike roshe run one kyrie 4 asics gel kayano russell westbrook shoes kd 10 nike free tr 6 yeezy boost 350 v2 kobe shoes curry 3
BobbyAsype
|
Recept Těstoviny se sardinkami má průměrné hodnocení 3.8. Recept Těstoviny se sardinkami má průměrné hodnocení 3.8. Recept Těstoviny se sardinkami má průměrné hodnocení 3.8. Recept Těstoviny se sardinkami má průměrné hodnocení 3.8. Recept Těstoviny se sardinkami má průměrné hodnocení 3.8. 
2017-08-14 08:29:00
"I got employed to my evaluation, " curry recalled,kevin durant shoes "people said I seemed to be too short, don't play college basketball, then with the same reason that I can't play in the NBA. People don't believe I can play defend, then said I am not just a pure point guard, until October of last year, I also found which the general manager of funny to me as the league next good shooting guard. We have not yet fully enjoy their full potential, well, i set a higher typical to himself, committed to continuously improve to get more outstanding. "


"We've never met anyone with curry shoes him so great shooting in all directions, " warriors coach draw Jackson said, "and throw, stop and go empty-handed, find hand, step back, leg, in the face regarding two double forced to......, any thought of taking pictures mode, you can see he is astonishingly. We have in no way seen anyone can get to this level, his Steve Nash (microblogging) played a higher level, the two-time MVP prize, shooting is incredible, but it's also a level. And his other like reggie burns, Chris mullin, such while dell and I performed together - Ellis, dell : Arsenal, they are most fantastic striker, but they will didn't garage so detailed, this guy is zero limit. "


Timer as well as dance, 6 minutes stephen curry shoes along with 30 seconds, Davis is doing everything we can to close to the garage, but still delayed step. Garage again to try and do a beautiful jumper - it isn't really strictly jumper, his toe will be out of your ground, under the condition of the body is still growing, use forefinger and middle finger touch to complete the hand. Treasury body slightly back. This not only makes his moves even more complicated to block, as well as between ball and floor to have an additional 10 degrees Position. NBA players to time period takes 0. 6 seconds on average, the garage from organizing action to dial the ball moves, it only takes 0. 4 seconds. Fast to make up for the deficiency of the storage area height, the ball well steer clear of the opponent blocking fly toward the basket in the operation, the look of garage is definitely along with them. His arm still moves in the event the posture, and of his teammates has begun to pose three gestures...

Tag: kyrie irving shoes Snapback Hats kobe shoes kobe 11 curry 2 nike roshe run two nike huarache timberland shoes bape hoodie kyrie 4 russell westbrook shoes puma fenty nike air vapormax flyknit lebron 14 shoes kyrie 3 lebron james jersey adidas eqt lebron 13 lebron soldier 9
BobbyAsype
|
Recept Těstoviny se sardinkami má průměrné hodnocení 3.8. Recept Těstoviny se sardinkami má průměrné hodnocení 3.8. Recept Těstoviny se sardinkami má průměrné hodnocení 3.8. Recept Těstoviny se sardinkami má průměrné hodnocení 3.8. Recept Těstoviny se sardinkami má průměrné hodnocení 3.8. 
2017-08-14 08:08:59
"I got employed to my evaluation, " curry remembered,kd shoes "people said I had been too short, don't participate in college basketball, then with the same reason that Could not play in the NBA. People don't think I can play protect, then said I am not only a pure point guard, until October of not too long ago, I also found how the general manager of funny to me as the league 3rd good shooting guard. I've got not yet fully play their full potential, well, i set a higher typical to himself, committed to continuously improve to be more outstanding. "


"We've never met you are not curry shoes him so great shooting everywhere, " warriors coach tag Jackson said, "and rotate, stop and go empty-handed, capture hand, step back, calf, in the face connected with two double forced to be able to......, any thought of filming mode, you can see they are astonishingly. We have in no way seen anyone can get to this level, his Steve Nash (microblogging) played a superior level, the two-time MVP give, shooting is incredible, but it's also a level. And their other like reggie miller, Chris mullin, such as dell and I played together - Ellis, dell - Arsenal, they are all fantastic striker, but that they didn't garage so thorough, this guy is no limit. "


Timer and also dance, 6 minutes stephen curry shoes as well as 30 seconds, Davis is doing everything we can to near to the garage, but still later step. Garage again to try and do a beautiful jumper - it may not be strictly jumper, his toe will be out of your ground, under the condition in the body is still growing, use forefinger and middle finger touch to try and do the hand. Treasury entire body slightly back. This not only makes his moves even more difficult to block, as well as relating to the ball and floor for an additional 10 degrees Perspective. NBA players to time takes 0. 6 seconds normally, the garage from getting ready action to dial your ball moves, it solely takes 0. 4 a few moments. Fast to make up with the deficiency of the shed height, the ball well prevent the opponent blocking fly toward the basket in the operation, the look of garage is definitely along with them. His arm still moves in the event the posture, and of his teammates has begun to help pose three gestures...

Tag: kyrie irving shoes nike air presto kyrie 1 curry 3 shoes adidas nmd lebron shoes adidas ultra boost nike flyknit racer asics gel kayano vans sk8 hi nike sock racer kyrie 4 yeezy shoes Nike air force 1 Multicolor john wall shoes curry shoes kyrie 3 curry 4 wholesale nfl hats
2014 © MeOblibeneRecepty.cz
Všechna práva vyhrazena
Reklama / Inzerce